خواص درمانی گیاهان ، میوه ، سبزیجات و غلات

 خواص درمانی گیاهان ، میوه  ، سبزیجات و غلات
‌گیاهان از نظر استفاده به سه دسته طریق هستند:
 اول : گیاهان بصورت خوراکی: مانند شوید، آویشن، گل ختمی، زرشکف شاه تره، گلپر ، شیرین بیان ، شنبلیه ، اسفناج کوهی ، زیره ، نعناع، رازیانه، پونه، ترخون، مرزه، گشنیز،
دوم: بصورت عرق: مانند گلاب (گل محمدی) بید مشک، اسطوخودس، بادرنجیویه، عرق بهار نارنج، عرق پونه ، عرق چهل گیاه، خارشاتری، عرق زیره، شاه تره، عرق شوید، عرق شنبلیله، عرق شیرین بیان ، عرق کاسنی، عرق کاکوتی، عرق  مرزه، عرق نعناع
 سوم: بصورت اسانس (تقطیر):مانند زیره، زیره نعناع، آویشن، رازیانه، پونه، ترخون،مرزه، بعضی گیاهان به سه نوع مصرف می شوند هم خوراکی و هم عرق و هم بصروت اسانس مانند شوید، آویشن، نعناع، پونه، ترخون، مرزه و...
گیاهان سمی
1-   گل پنجه علی یا گل انگشتان: برگهای این گیاه سمی است.
2-   سنبل: پیاز این گیاه سمی است.
3-    یاس زرد: تمام قسمتهای این گیاه
4-   گیاه همیشه بهار: کلیه ریشه های آن سمی است.
5-   گیاهان خانواده شیپوری: تمام قسمتهای گیاه
 جمع آوری و محصول برداری گیاهان دارویی
 نکات لازم در بهره برداری گیاهان دارویی
1-   تعداد گیاهانی که امروزه به عنوان گیاه دارویی مورد استفاده قرار می گیرد بسیار زیاد است ولی تنها عده ای از این گیاهان در فارماکوپه ها و کتب دارویی به عنوان گونه دارویی با افیسینال officinol قلمداد می شود و در بین این تعداد تنها گیاهانی که دارای اثر درمانی مهم هستند و یا مواد موثره خاصی دارند به علت مصارف زیادی که دارند بطور انبوه پرورش داده می شوند.
نکات فنی در جمع آوری و محصول برداری گیاهان دارویی
2-   مواد متشکل اندامهای یک گیاه بسیار متفاوت است و تنها قسمتهای بخصوص از گیاه برای تهیه دارو مورد استفاده قرار می گیرد باید توجه داشت که میزان مواد موثر در اندامهای گیاه ثابت نیست و متناسب با کیفیت رشد گیاه تغییر می کند... عوامل مهمی که در میزان مواد موثره وجمع آوری اندام دارویی موثر است عبارتنداز : زمان جمع آوری
3-   زمان جمع آوری
جمع آوری گیاهان دارویی در زمانی که گیاه دارای حداکثر میزان مواد موثره است باید انجام گیرد زیرا میزان مواد موثره گیاه در طول سال وحتی در ساعات یک روز متغیر است.
در مورد اهمیت ساعات متخلف روز در امر جمع آوری گیاه، می توان برگهای گل آگلشنانه را در نظرگرفت مقدار گلیلوزید آن در بعد از ظهر بیشتر از صبح می باشد و یا برگهای بید که میزان گلیلوزیدهای آن در روز بیشتر از ساعات شب میباشد . مثال قابل توجه دیگر در مورد خانواده سیب زمینی است که میزان آکاتوئیدهای آنها در هنگام صبح بیشتر از بعدازظهر است.
نکته: مهم در مورد گیاهان اسانس دار این است که بر داشت آنها باید در صبح زود انجام گیرد بعضی درست در زمانی که خورشید از روی برگهای شبنم ها را خشک می کند چون این زمان میزان اسانس بالا می باشد. در صورتیکه در طی روز براثر نور خورشید واکنش ها شیمیایی در گیاه انجام میگیرد و مقدار اسانس کم خواهد بود.علاوه بر این باید سعی شود که محصول برداری دریک روز صاف انجام گیرد.
اندامهای مختلف گیاهان
معمولاً به استثنای عده ای از گیاهان که محصول برداری آنها تابع شرایط خاصی می باشند بقیه اندام ها را در مواقع زیر بهره برداری می نمایند.
 اقدامهای زیر زمینی به خصوص ریشه و زیروم ها را بطور کلی در اواخر پاییز (زمان استراحت گیاه) محصول برداری می نمایند ولی باید توجه داشت بهره برداری ریشه ها بر حسب گیاه یکساله، دوساله و چند ساله فرق می کند.
 ریشه و نروم گیاهان یکساله: قبل از گل دادی گیاه
ریشه و ریزوم گیاهان دوساله: بعد از پایانی رشد و نمو سال اول (در پاییز و اواخر زمستان) ریشه و ریزدم گیاهان چند ساله یا دائمی هم در بهار قبل از رشد و نمو گیاه و هم در پاییز بعد از پایان رشد و نمو گیاه (در سال دوم به بعد)
بابونه
(نام‌های دیگر آن: اقحوان، بابونه چشم گاو، بابونج، بابونه صغیر، بابونه کبیر، اقحوان متعفن، اقحوان تلخ، بابونه رومی، بابونه زرد، اقحوان کبیر، بابونه گاوی، کرکاش، کرکیش، بابونه رسمی، اقحوان صغیر، گل بابونه، بهار، باوینه، قراض، بابونه زیبا، کاموملوم، چاونیشه تفاح‌الارض، اتثمیر، ایرم سار، سانامولی، جبق‌البقر، بابونه وحشی، عین‌القط، بابونه رومی، بابونق، بابونه شیرازی، بابونه زرد، بابونه اصفر، عین‌الثور و اقحوان منتن می‌باشد)
تقویت کننده معده - بی‌خوابی - تسکین دردهای ماهانه - التهاب چشم - رماتیسم - ورم معده - خردکردن سنگ مثانه - دل درد - قاعده آور - التیام زخم - تسکین درد نقرس - اگزما - تب و لرز - سردرد - درمان ورم بیضه - سرماخوردگی - جوش دهان - میگرن - تقویت نیروی جنسی - لقوه - پروستات
- جهت بی‌خوابی از دمکرده این گیاه می‌توان استفاده کرد.
- دمکرده بابونه آرامبخش بوده و برای فشارهای عصبی می‌توان استفاده کرد.
- برای این که کودک خواب راحتی داشته باشد می‌توان با جوشانده این گیاه در حمام کودک را شستشو داد.
- جهت تسکین دردهای ماهانه  2 کرم بابونه رومی را در 100 سی‌سی آب‌جوش دم‌کرده بنوشند.
- کسانی که احساس ضعف می‌کنند بدن را با جوشانده غلیظ بابونه بشویند یا در وان ریخته در آن بنشینند.
- جهت التهاب پلک چشم و ورم آن با دمکرده بابونه شستشو دهند
- برای بیماری‌های رماتیسمی و دردهای عصبی با روغن بابونه ماساژ دهند.
* طرز تهیه روغن بابونه: 50 گرم بابونه را در 150 گرم عرق طارونه خیس کرده سپس با روغن کنجد جوشانده تا آب آن تبخیر شود و روغن باقی بماند.
- برای درمان پیچش و دررفتگی عضلات پارچه‌ای پشمی را در جوشانده بابونه خیس کرده به صورت ضماد بگذارید و یا این که 100 گرم گل خشک بابونه را با 100 گرم عرق طارونه مخلوط نموده سپس در ظرفی ریخته و 500 گرم روغن زیتون به آن اضافه کرده با حرارت غیر مستقیم (بن‌ماری) چند ساعت می‌گذاریم بپزد سپس صاف نموده محل را ماساژ دهید.
-بوئیدن گل تازه بابونه سفید باعث خواب‌آلودگی می‌شود.12. جهت ورم معده از دمکرده این گیاه می‌توان استفاده کرد.
- جهت خردکردن سنگ مثانه دمکرده بابونه را پس از سردشدن با عسل مخلوط کرده بنوشید.
-برای دل‌درد از دمکرده بابونه می‌توان استفاده کرد.15. دمکرده بابونه قاعده‌آور می‌باشد 4 گرم در 200 سی‌سی آب‌جوش دم‌کرده روزی 3 فنجان به مدت 3 روز بنوشید.16. کودکان شیرخواری که دل‌پیچه و حالت تشنجی دارند مادران آن‌ها از دمکرده بابونه استفاده کنند.
- جهت التیام زخم‌ها با جوشانده بابونه زخم را بشوئید.18. جهت تسکین درد نقرس با روغن بابونه محل را ماساژ دهید.
- برای ناراحتی‌های دوران یائسگی 4 گرم بابونه را در 200 سی‌سی آب‌جوش 15 دقیقه دم‌کرده روزی 3 فنجان بنوشید.
- یکی از مهم ترین خواص بابونه، درمان زخم و ورم معده است که به آسانی این مرض را درمان می کند. برای درمان زخم معده یک لیوان دم کرده غلیظ بابونه درست کنید (4 قاشق چای خوری بابونه خشک را در یک لیوان آب جوش و یا چهار تا چای کیسه ای بابونه در یک قاشق لیوان آب جوش ) و صبح ناشتا آن را بنوشید. البته بعد از یک ربع ساعت می توانید صبحانه خود را میل کنید این عمل را به مدت دو هفته ادامه دهید تا زخم و ورم معده به کلی شفا پیدا کند.
بابونه خاصیت ضدعفونی کنندگی دارد و باعث دفع سموم از طریق زیاد کردن ترشح شیر، عرق و ادرار می شود.
- دم کرده بابونه برای قطع انواع تب، گریپ و مالاریا بسیار مفید است.
ـ دم کرده گل بابونه را به صورت کمپرس و به عنوان ضدعفونی کننده و التیام بخش زخم می توان روی زخمها و حتی دملهای پا قرار داد.
ـ دم کرده آن (10 تا 20 گرم گل بابونه در یک لیتر آب) برای افرادی که مبتلا به سوءهاضمه و ناراحتی های گوارشی هستند مفید است. بابونه کیسه صفرا را باز می کند و آبریزش بینی را از بین می برد.
ـ بابونه دارویی است مقوی و تب بر، ضمن آنکه باعث تقویت اعصاب می شود.
ـ برای آنکه کرمهای موجود در بدن توسط بابونه از بین بروند، می توانید یک قاشق سوپخوری از برگ وگل خشک آن را در یک فنجان آب به مدت پنج دقیقه بجوشانید. پس از پنج دقیقه دیگر آن را صاف کنید و همه روزه صبح و شب نیم ساعت قبل از غذا، یک قاشق مرباخوری از آن را بدون اینکه شیرین کنید بنوشید.
ـ بابونه برای التیام زخم دهان بویژه پس از کشیدن دندان مفید است. برای این منظور جوشانده غلیظی از گل بابونه تهیه کنید و روزی چند مرتبه در محل زخم حاصل از کشیدن دندان بمالید.
ـ چنانچه مقداری از گل بابونه را بجوشانید و آب صاف شده آن را با کمی سرکه کهنه و یا آبلیمو بر روی صورت بمالید، اثر نیکویی در رفع تیرگی پوست و روشن شدن رنگ آن دارد.
ـ چنانچه سه مثقال از گل بابونه را در نیم لیتر آب به مدت 10 دقیقه دم کرده و آب صاف شده آن را با چهار قاشق مرباخوری عسل شیرین کنید و بعد از هر وعده غذا یک فنجان میل کنید در درمان امراض دماغی بویژه در رفع سردردهای عصبی مؤثر است.
ـ تنگی نفس و یرقان را درمان می کند ضمن آنکه برای درد سینه و کبد مفید است.
ـ اثر قاطعی در خرد کردن سنگهای مثانه دارد و باعث دفع عفونت سودا و بلغم و تبهای عفونی و قولنج روده می شود.
ـ از گل بابونه در دفع سنگ کلیه استفاده می شود؛ برای این منظور صبح، ظهر و شب هر بار یک قاشق غذاخوری گل بابونه را در دو استکان آبجوش دم کرده و با کمی شکر میل کیند.
شایان ذکر است که تا دفع سنگ این کار را هر روز ادامه دهید.
ـ بخور پخته بابونه با سرکه جهت رفع آبریزش بینی مؤثر است.
ـ جوشانده گل بابونه به شکل محلول و کمپرس برای درمان ورمهای ملتهب چشم نافع است.
ـ جهت درمان بی اشتهایی و میل به غذا پیدا کردن باید هر روز یک ساعت قبل از غذا، حدود دو گرم (نصف قاشق چایخوری) از پودر بابونه را میل کنید.
ـ جویدن و مزمزه کردن آن درد دندان را تسکین می دهد ضمناً در درمان جوشهای دهان، سرماخوردگی کودکان و آسم می تواند مفید باشد.
ـ برای رفع زکام، بهترین دارو خوردن چند استکان دم کرده گل بابونه است.
ـ برای تسکین درد کمر و تقویت آن؛ پنج ـ شش عدد یا بیشتر زرده تخم مرغ را با زیره کرمانی و گل بابونه ساییده شده خمیر کرده، بر پارچه آب ندیده بمالید، سپس آن را گرم کرده بر کمر بچسبانید و بگذارید بماند تا درد کمر ساکت شود.
ـ برای تقویت موی سر و جلوگیری از ریزش آن گل بابونه را بجوشانید. در این آب، حنا را خیس کنید، سپس بر سر بمالید. (اگر موهای شما دارای رنگهای شیمیایی است احتمال دارد باعث تغییر رنگ مویتان نیز بشود).
ـ با گلهای بابونه می توان موی سر را به رنگ طلایی در آورد، به ویژه اگر با گل ریواس مخلوط شود.
ـ برای درمان نفخ شکم، پیش از غذا، یک فنجان از دم کرده گل بابونه همراه با نبات بنوشید.
ـ جوشاندن گل و برگ بابونه در اتاق، هوای اتاق را ضدعفونی می کند و حشرات، مگس و پشه ها را فراری می دهد.
ـ گاهی بی جهت عضلات دست و پای ما پیچیدگی پیدا می کنند و دچار درد شدیدی می شوند، به منظور درمان توصیه می کنیم مقدار 10 تا 40 گرم گل و ساقه های بابونه را در یک لیتر آب جوش به مدت پنج دقیقه بجوشانید، سپس خنک کنید و از آن کمپرس و مرهم تهیه کنید و بر روی موضع آسیب دیده بگذارید.
ـ ضماد روغن بابونه برای درد کمر و نقرس مفید است.
ـ چکاندن روغن بابونه شیرازی در بینی و مالیدن آن به پیشانی جهت رفع سردرد میگرنی و یکطرفه مفید است.
ـ روغن بابونه ورم را فرو می نشاند و زخمهای چرکی و آبکی را خشک می کند.
ـ ترک پوست که بر اثر سرما باشد، با این روغن معالجه خواهد شد.
ـ مالیدن این روغن بر ناحیه ای که درد می کند باعث تسکین فوری می شود.

تذکر
1ـ استفاده از گل بابونه برای زنان آبستن جایز نیست زیرا ممکن است سبب سقط جنین شود.
2 ـ خوردن مقدار زیاد آن سبب استفراغ می شود.
3ـ بابونه را نباید با گردو، پسته، گنه گنه، تانن، همچنین ژلاتین، سولفات آهن، املاح مس و یا سرب دار مصرف کرد

هندانه ابوجهل داروی سینوزیت
گیاهی است چندساله، ساقههای آن گسترده روی زمین و یا پیچکدار و بالارونده، برگهای آن متناوب بسیار بریده و دارای
بریدگیهای ثانوی و در نهایت کناره برگها نیز با دندانه پهن پوشیده از تار و به رنگ سفید پنبهای است.
گلهای آن نر و ماده جداگانه روی یک پایه به رنگ زرد نارنجی است. میوه آن مدور به رنگ زرد به بزرگی یک پرتقال، پوست
آن نازک و سخت و مغز داخل آن سفید شامل تخمهای متعدد سفیدرنگ بیضی شکل است.
 خواص- کاربرد
هندوانه ابو جهل بسیار تلخ و لعابدار است. میوه آن در طب سنتی به عنوان دارو مصرف میشود که در اواخر تابستان آن را چیده و
خشک میکنند. طبق تجربه حکمای طب سنتی قدرت دارویی گوشت میوه آن اگر در پوست نگهداری شود تا 4 سال و اگر پوست
آن را کنده و گوشت داخل آن را خشک کرده و نگهداری نمایند، تا دو سال است. میوه آن از نظر طبیعت طبق نظر حکما، خیلی
خیلی گرم و خشک است و از نظر خواص مسهل بسیار قوی بلغم است و جاذب اخلاط بلغمی از اعماق بدن و عامل اخراج آنها
میباشد. توصیه اطبا سنتی این است که چون درعینحال که مسهل قوی است، خراشدهنده شدید نیز میباشد، بنابراین حتیالامکان
جز در موارد استثنایی که ناچار باشند معده و رودهها را بشدت تخلیه کنند از استعمال آن به عنوان مسهل خودداری شود. مثلا فقط
در مورد برخی استسقاهای سخت ممکن است تجویز و زیر نظر پزشک مصرف شود.
حنظل آثار بخصوصی در روده بزرگ و در رحم دارد، لذا در ردیف داروهای قاعدهآور محسوب میشود. در مواردی که خوردن
آن طبق نظر پزشک توصیه شود برای امراض زیر مؤثر است.
برای بیماریهای سرد سر مانند سردرد و درد شقیقه و فلج و لقوه و صرع و فراموشی مفید است. اگر گوشت آن را در روغن زیتون
بجوشانند برای باز کردن گرفتگیهای دماغی نافع است. مضمضه ریشه پخته آن که در سرکه پخته شده باشد،
برای درد دندان مفید است و اگر داخل میوه آن را خالی کرده در آن سرکه بریزند و بجوشانند و آن را مضمضه نمایند، برای درد
دندان و تقویت لثه و روغن آن برای دردهای سرد و ریختن قطره روغن آن در گوش برای طنین و صدا در گوش و مالیدن آن به
دندان برای رفع درد دندان مفید است. برای تهیه روغن آن مرسوم است دو قسمت از آب آن را با یک قسمت روغن کنجد و یا
روغن زیتون مخلوط میکنند و با آتش ملایم میجوشانند تا آب آن برود و روغن بماند ولی نسوزد. مالیدن خاکستر میوه آن برای
سیاه کردن چشم آبی مؤثر است. اگر میوه آن بتنهایی و یا با ادویه مناسب دیگر به مقدار مجاز و طبق توصیه پزشک خورده شود،
برای بیماریها و ناراحتیهای معده، رودهها، کبد، کلیه، مثانه، رحم، درد مفاصل، استسقا، جذام و جلوگیری از ریختن مو مفید
است و اگر گوشت آن را در آب عسل بپزند و بخورند مسهل کیموس غلیظ است. اگر میوه با پوست را در آب بجوشانند و آب
حاصله را تنقیه نمایند، بیرای فلج، سیاتیک، درد سرین، پشت و کمر نافع است. شیاف آن مسهل قوی است و اگر شیاف در مهبل
شود، جنین را سقط میکند. خوردن 4 گرم از روغن آن مسهل بلغم است و برای اخراج انواع کرم معده و روده مفید است. اگر تازه
آن یافت نشود 100 گرم از گوشت خشک آن را بجوشانند و با 500 گرم روغن کنجد یا زیتون بپزند تا آب تبخیر شود و روغن
بماند. پخته ریشه آن برای استسقا، تحلیل خون منجمد و رفع سمیت جانور گزنده مفید است.
یکی از حکمای طب سنت نقل میکند که شخصی که دو سه نقطه بدن او را مار گزیده بوده است فورا 8 گرم از ریشه پخته حنظل
را خورد و صحت خود را بازیافت.
ضماد برگ آن که با آب و نشاسته تهیه شود، برای قطع خونریزی و تحلیل ورمها نافع است و پاشیدن آب دمکرده آن در خانهها
برای گریزاندن حشرات و کشتن کک و جلوگیری از تولید مثل و ازدیاد آنها مفید است. تخم حنظل مسهل و قیآور است و
سرگیجه ایجاد میکند، ولی اگر آن را مکرر بشویند و در آب نمک بخیسانند تا تلخی آن از بین برود و آن را بکوبند و با شیر و
خرما بجوشانند و بخورند آثار مفید دارد.
اگر حنظل را سوراخ کرده دانههای آن را بیرون آورند و روغن زنبق در داخل آن پر کنند و سوراخ آن را با قطعهای از حنظل
مسدود نمایند و آن را در داخل خمیر گذارده و بپزند تا چند جوش بخورد، خوردن آن و خضاب نمودن با آن برای سیاه کردن
موی سر و جلوگیری از سفید شدن موی سر بسیار نافع است.
مقدار خوراک از گرد گوشت آن تا یک گرم است که در هوای سرد و فصل سرما
میتوان مصرف نمود. اشخاص گرممزاج باید از خوردن حنظل پرهیز کنند، زیرا برای آنها مضر است، موجب دلپیچه میشود،
عمل نمیکند و ناراحتی، آشفتگی، سردرد، سرگیجه، ناراحتی معده و مقعده میآورد. ولی در سردمزاجان دهانه عروق را باز
میکند و خون صالح جریان مییابد. در موقع خوردن حنظل توصیه این است که تنها خورده نشود و همیشه با صمغ عربی و یا کتیرا
و یا نشاسته خورده شود و یا با جمع آنها مصرف شود. صمغ عربی عمل شدید آن را ضعیف و تعدیل میکند و کتیرا کمک به تأثیر
متناسب آن مینماید. البته صمغ و کتیرا باید خیلی نرم ساییده شود که موجب دلپیچه و دلدرد نگردد. جانشین حنظل برای مسهل،
دانه کرچک است.
در هند: از میوه و دانه های آن به عنوان مسهل استفاده میشود و از ریشه آن نیز به عنوان مسهل و در موارد استسقا، یرقان،
بیماریهای مجاری ادرار و روماتیسم مصرف میشود.
ناسازگاری: جمع بین قلیاییات و املاح آهن با حنظل نباید کرد.
درمان قطعی سینوزیت
برای درمان قطعی سینوزیت ، شما باید  ۷ روز از این روش رو استفاده کنید .
 1- یک قاشق مربا خوری عسل رو با دو قاشق مربا خوری آب مخلوط کنید و در حالت  دراز کش  دو قطره  مخلوط  آب عسل رو در هر سوراخ بینی بریزید  این کار رو می تونید با قطره چکان انجام بدید .  اینکار با یه مقدار سوزش همراه  ولی سعی کنید تحمل کنید . دو دقیقه به صورت دراز کش باشید و دو دقیقه به صورت سجده . چرک و عفونت در مخاط بینی و پشت حلق شما جمع میشه و باید سعی کنید حسابی مخاط بینی و پشت حلق  خودتون رو تخلیه کنید . این ریزش چرک از راه بینی و پشت حلق تا 15 دقیقه ادامه داره و شما سعی کنید به محض احساس چرک آن را تخلیه کنید .
2-  بعد از 15 دقیقه نوبت شستشو مخاط بینی با  سرم شستشو که در داروخانه ها موجوده  . سرم شستشو رو داخل لیوان می ریزید به طوریکه نصف لیوان رو پر کنه بعد سرم رو از راه بینی به بالا می کشید  طوریکه سرم از دهان شما خارج بشه . کسانیکه اینکار براشون سخته می تونن با استفاده از سرنگ اینکارو انجام بدن .
3- بعد از گذشت 5 دقیقه از استفاده کردن سرم نوبت مهمترین قسمت کار میرسه . اکنون مخاط بینی شما حسابی تمیز شده و دسترسی و نفوذ بهتری روی سینوسها وجود داره . تو این مرحله شما باید عنبر نصا را  که همون (پهن الاغ ماده) و اسم انگلیسی اون (Donkey Stool) هست رو از عطاری خریداری کنید و قسمتی از آن را روی گاز بزارید و شعله گاز را کم کنید و صورتتون رو در مسیر دود قرار بدید  و از راه بینی هوا را به داخل کشیده و از راه  دهان خارج کنید. سعی کنید اینکار رو با تنوع  انجام بدید یعنی 20 ثانیه  با دود کم اینکارو انجام بدید و 20 ثانیه با دود غلیظ طوریکه سوزش شدید در بینی خود احساس کنید شما باید تا زمانیکه عنبر نصا سیاه نشده این کار رو ادامه بدید  اصولا 3 تا 4 دقیقه طول می کشد که عنبر نصا کاملا سیاه بشه . در ضمن در زمان انجام اینکار چرک وعفونت  از راه  بینی شما ترشح می شه سعی کنید در زمان احساس چرک حسابی مخاط بینی خودتون رو خالی کنید و باز به اینکار ادامه دهید . در زمان خرید عنبر نصا دقت کنید عنبر نصا به صورت فله و باز باشه نه بسته ای که در داخل نایلون پلمپ شده باشه . من عنبر نصا باز را از عطاری زیر پل ستارخان خریدم . 
4- استفاده از روغن سیاه دانه  که شبها قبل خواب فقط یک قطره داخل یکی از سوراخهای بینی بریزید و شب بعدی داخل سوراخ بینی دیگر .
 - شما باید گزینه های1و2و3 را پشت سر هم  روزی یکبار بار به مدت 7 روز انجام بدید و گزینه 4 رو دو هفته  . موفق باشید.
 
 
روش دوم : این روش یکروزه است .
1-  گل بابونه زیاد رو داخل دستگاه بخور یا کتری آب می ریزید و به مدت 20 دقیقه بخور با دم و بازدم  شدید انجام میدید . در بین بخور هر وقت چرک و عفونت در مخاط بینی زیاد شد آن رو با فین کردن خالی و دوباره بخور رو ادامه می دید .
2- حدود یک قاشق چای خوری خاک قند نیاز داریم که شما می تونید با آسیاب کردن قند یا جمع آوری خاک قند  در زمان خورد کردن قند آن رو بدست بیارید . بعد از 20 دقیقه بخور گل بابونه مقداری خاک قند رو کف دستتون می ریزید و یه لوله خودکار بردارید و قسمت نازک آن رو تا جایکه جا داره تو بینی فرو کنید و سوراخ دیگه بینی رو با انگشت گرفته و با یه مکش قوی خاک قند رو به داخل بینی بکشید و بعد نوبت سوراخ دیگر بینیتونه . بعد از مکش خاک قند به هر دو سوراخ بینی باز 5 دقیقه به بخور گل بابونه ادامه بدید و بعد از 5 دقیقه دوباره از خاک قند برای هر دو بینی استفاده کنید و بعد باز هم بخور گل بابونه . 3 بار پشت سر هم اینکار را انجام بدید  تا چرک و عفونت حسابی از بینی شما خارج بشه هر چقدر بیشتر چرک و عفونت  خارج بشه درصد موفقیت این روش بیشتره .   
3- استفاده از عنبر نصا که توضیحاتش تو روش اول وجود داره .
-----------------------------------------------------------------------
- به خاطر اینکه شما دیگه دچار سینوزیت نشید باید به این نکات توجه کنید :
1- حتما حتما حتما حتما حتما زمانیکه از حمام یا استخر خارج می شید  اولین کار شما باید خشک کردن موهاتون باشه که اصلی ترین عامل ایجاد سینوزیت همین مورده.  در زمان خیس بود سرتون سینوسهای شما 20 برابر آسیب پذیرتر میشن. 
2- دوش خیلی سرد نگرفتن .
3- در زمان سرما حتما از کلاه یا هد بند استفاده کنید .
4- آب خیلی سرد ننوشید.
5- هیچوت در مجاورت باد کولر نباشید ولی باد خنک به صورت غیر مستقیم اشکالی نداره .
6- مصرف نکردن اسپرها اعم از  ادکلن - خوشبو کننده هوا -  تمیز کننده ها - براق کنندها - یا تمام موادیکه بوی تند و آزار دهنده دارند .چون اینگونه موادها باعث تورم مخاط بینی و تحریک سینوسها میشن و نهایتا باعث سردردهای شدید میشه.
 7- بیشتر موتور سوارها سینوزیت میگرین به خاطر اینکه باد مستقیم به پیشونی و صورت آنها می خوره و در دراز مدت باعث سینوزیت میشه . موتور سوارها حتما باید از کلاه و هد بند استفاده کنن .
 8- سعی کنید صبحها صورت خودتون رو با آب ولرم بشوید و بعد از شستن صورت خیلی سریع خشکش کنید
- کارهای مفید دیگه برای بهبودی  سریعتر سینوزیت :
1- نشتن کنار آتیش با چوب جنگلی طوریکه حرارت و دود اون به صورت و پیشونی شما بخوره .
2- استفاده از بخور اکالیپتوس .
3- نمک دریا را از عطاری خریداری کنید و مقداری از آن را داخل آب گرم بریزید و روزی ۴ الی ۵ بار برای شستشوی مخاط بینی استفاده نمائید .
4- استفاده از تخم مرغ آپز یا سنگ یا کسیه شن برای گرم کردن سینوسها (پیشانی و گونه ها )
5- ورزش کردن سنگین مثل دویدن سری که  باعث دفع عفونت از بدن بشه .
6 - دوش گرفتن با آب داغ در حدیکه بشه تحمل کرد سر و پیشونی رو زیر آب داغ ماشاژ بدید . توصیه من اینکه کم کم آب رو داغ کنید تا اذیت نشید .
7- انداختن 2 قطره آب سیر در هر سواخ  بینی . اینکار رو من امتحان نکردیم ولی گویا سوزش زیادی داره .
8- گیاه آویشن + پونه + نعناء  رو توی یک قوری می ریزید و میزارید 20 دقیقه بجوشه بعد یک لیوان از آن رو با قند میل می کنید . این گیاهها خاصیت آنتی بیوتیکی دارند .
9- استفاده روزی 2 بار از مخلوط عسل و عرق نعنا ( 5 قطره در هر سوراخ بینی )
10- گل بابونه ی خشک رو مثل چایی دم کنید و  روزی 2 لیوان مصرف کنید .


گزنه
(نام‌های دیگر آن: المنتنه، گزنه زرد، گزنه بدبو، حُرف ابیض، حُرف اصغر، قریص‌ احمر، گزنه کبیر، انجره، قریض، نبات الابارز، گزنه دوپایه، کجیت کن، انالیقی، هورتیکد، اورتی، شعرالعجوز، نبات‌النار، هرتیکه، گزما، گزنک و بزرالابخره می‌باشد.)
تصفیه خون - قند خون - کم خونی - صفرابر - اسهال‌های ساده - اخلاط خونی - تنظیم قاعدگی - واریس - دمل - جوش - زخم معده - سنگ کلیه - رماتیسم - آبآوردگی - رشد مو - مفاصل - تقویت شهوت - غانقاریا - بی‌خوابی - شوره سر - جرب - افسردگی - دفع سموم بدن - ازدیاد شیر
1-طبع آن گرم و خشک است.2. جهت تصفیه خون 40 گرم گزنه و 10 گرم سیاه‌دانه ساییده، روزی یک قاشق چایخوری همراه آبغوره یا آب هویج میل کنید.3. برای درمان قند خون 4 گرم گزنه را در 200 سی‌سی آب‌جوش 20 دقیقه دم‌کرده صبح و عصر یک فنجان بنوشید.
4. جهت کم خونی از گزنه به صورت‌های مختلف در آش یا سبزی یا دمکرده استفاده گردد.
5. گزنه صفرابر است مانند شماره 4 استفاده شود.6. برای اسهال‌های ساده از دمکرده گزنه استفاده گردد.
7. جهت اخلاط خونی 5 گرم گزنه را در 200 سی‌سی آب‌جوش 20 دقیقه دم‌کرده با عسل شیرین نموده میل شود.
8. جهت تنظیم قاعدگی و رفع ترشحات زنانگی بعد از پاک شدن روزی 4 گرم گزنه را در 200 سی‌سی آب‌جوش 15 دقیقه دم‌کرده روزی 3 فنجان به مدت 14 روز میل شود.
9. برای رفع نارسائی‌های کبد که مدفوع آن‌ها بی‌رنگ است دمکرده گزنه باعث دفع صفرا می ‌گردد و مدفوع به رنگ اولیه خود برمی‌گردد.
10. برای ورم واریس 15 گرم گزنه را در 500 سی‌سی آب جوشانده محل متورم را با این جوشانده ماساژ دهید.
11. جهت تسکین رگ‌به‌رگ شدن اعضاء با جوشانده گزنه کمپرس کنید.
12. جهت درمان دمل و جوش گزنه را با سرکه مخلوط نموده به صورت ضماد روی دمل بگذارید.
13. برای تنظیم اعمال روده چه اسهال و چه یبوست 5 گرم گزنه را در 200 سی‌سی آب‌جوش دم‌کرده روزی 3 فنجان بنوشید.
14. دمکرده گزنه جهت درمان ناراحتی‌های معده، زخم معده و روده نیز مفید می‌باشد
نار دانه دشتی
(نام‌های دیگر آن: انار دانه دشتی، حب‌ِالقُلقُل، حب القلاقل، مَض، قُلقُلَ، رمّان برّی و انار دشتی می‌باشد.)
تقویت نیروی جنسی - بیماری‌های چشم - تسکین ضرب خوردگی - بیماری‌های پوستی بواسیر - کورک و جوش - ضد کرم - کفگیرک - آسم - ورم مثانه - سرطان - ترشح ادرار
1. طبع آن گرم و تر می‌باشد. 2. نحوه مصرف آن پس از سرخ کردن و بوداده شدن بین 30 تا 15 گرم می‌توان استفاده کرد البته اسراف در خوردن آن برای معده ضرر دارد و باعث سردرد می‌گردد و برای جلوگیری از این مسئله با سکنجبین، عسل یا قند و نبات سائیده میل شود.
انجیر چسب : درختچه‌ای است بالارونده و بوسیله ریشه‌های چسبنده خود از سایر درختان بالا می‌رود برگ‌های آن سبز و تیره و همیشه سبز و ناخزان است، برگ‌های جوان آن قهوه‌ای روشن به طول 2 – 4 سانتی‌متر می‌باشد.
               آویشن‌ (کهلیک اوتی)
 نام‌های دیگر آن: آس بویه، اوتی، اوجی، نعناع انگلیسی، حاشابری، سی سنبر، سوسنبر، سه سنبل، نمام، نمام الملک، نعناع فلفلی، الط‌رومی، الط، سیه سنبل، دباب، نعنا صحرایی(بیابانی)، قردامینی، خالواش، سرسنبل، هرفولیون می‌باشد.
شادی افزا - ادرار آور - مقوی معده - رفع نرمی استخوان - تسکین دردهای عصبی - خردکردن سنگ مثانه - سردرد - خوشبوکردن رحم - زیبایی پوست - یبوست - سرماخوردگی - آسم - بوی بد دهان - درمان کرم معده - ضد سم عقرب - تقویت فعالیت جنسی - کم شدن و غلیظ شدن شیر و...
1.    طبع آن خیلی گرم و خشک است.2. خوردن این گیاه شادی افزاست.3. مقوی معده و روده می‌باشد.
4. ادرار آور است کسانی که قطره‌قطره ادرار می‌کنند از دمکرده این گیاه میل کنند و از پخته آن به صورت ضماد روی مثانه بگذارند.
5. دمکرده آن برای خردکردن سنگ مثانه مفید است.6. برای خوشبو کردن رحم می‌توان از شیاف آن استفاده کرد.
7. برای رفع نرمی استخوان کودکان 100 گرم در یک لیتر آب جوشانده صاف نموده بدن را در حمام ماساژ دهید.
           (بولاغ‌اودییا علف چشمه):

نام‌های دیگر آن: شاهی‌آبی ، ترتیزک‌آبی
شکنندگی پوست - کاهش حساسیت - برونشیت - طاسی سر - زیباشدن صورت - قند - تصفیه کننده خون - سوءهاضمه - نقرس - رماتیسم - جوش‌های صورت - لکه‌های آفتاب‌زدگی - گواتر - اگزما - مدر - دردهای قاعدگی - گلودرد - ازدیاد شیر - خونریزی - دردهای سیاتیک - تقویت غرایز میل جنسی . 
1. دارای ویتامین های C , E و B کمپلکس می‌باشد.. املاحی چون ید، کلسیم، سدیم گوگرد و پنی‌سیلین طبیعی درآب‌تره وجود دارد.
2. برای از بین بردن شکنندگی پوست و کاهش حساسیت آن بولاغ‌اوتی را کوبیده آب آن‌ را با عسل مخلوط کرده به پوست بمالید.
3. برای درمان برونشیت 30 گرم آب شاهی آبی را با کمی شیر مخلوط کرده آهسته بنوشید.
آب قاشق:
  تصفیه کننده خون - التیام درد - سفلیس - بازشدن اشتها - زخم‌های خنازیر
1-عوام بعنوان تصفیه کننده خون از آن استفاده می‌کنند.
2. برای التیام درد به عنوان ضماد می‌گذارند.
3. مصرف آن مخصوصاً نوع برزیل و پاراگوئه برای جذام مفید است.
                     آلاشنگ (ترکی تکه ساقالی)
 نام‌های دیگر آن: اسلیخ، شنگ، ذَنَب الخیل، لحیة التیس، ریش بز خالدار، گیاه قندرون، سنسفیل، تسلسفیل، اسپلنج، آلاله شنگ، سلسفیل، اولمر، آش بچگان، اغلان آشی، جند و اسفلنج می‌باشد. درمان بی‌اشتهایی - خلط آور - زخم‌های کهنه - دفع مواد سمی بدن - دیابت - رماتیسم - زخم معده - درمان کچلی - سوختگی - زگیل - میگرن - چاقی - نارسائی کبد - تسکین دردهای آرتروز و...
1. طبع آن سرد و خشک است.
2. برای درمان بی‌اشتهایی از دمکرده ریشه این گیاه استفاده می‌شود.
3. ریشه این گیاه خلط‌آور است به صورت دمکرده میل شود.
4. بهترین روش استفاده از ریشه این گیاه به صورت خام در سالاد می‌باشد.
5. برای التیام زخم‌های کهنه و رفع بوی بد آن از پودر برگ و گل خشک شده آن روی زخم بپاشید
آنژلیک
 نام‌های دیگر آن:سنبل ختائی و حشیشة الملائک می‌باشد. نرم کننده سینه - درمان تشنج معده و روده - تنگی نفس - کم خونی - تقویت کننده پوست - آسم - ازدیاد شیر - خستگی اعصاب - لرزش - سردرد
1.    ریشه آنژلیک نرم کننده سینه و معرق است البته باید ریشه سال دوم مورد بهره برداری قرار گیرد.
2. این گیاه برای درمان تشنج معده و روده و تنگی نفس که منشأ عصبی دارد استفاده می‌شود.
3. رقیق کننده ترشحات مخاط است در نتیجه دفع آنها آسان  می‌گردد.
4. برای درمان کم خونی نیز مفید می‌باشد10 گرم ریشه2 ساله خشک شده این گیاه را سائیده روزی 2 گرم در یک لیوان آب ریخته قبل ازغذا میل شود.
5. برطرف کننده زیادی ترشحات سفید رحم است.
6. سنبل ختائی به صورت کرم تقویت کننده پوست است و باعث لطافت پوست می‌گردد و باعث از بین رفتن لکه‌های قرمز زیر پوست می‌گردد.
طرز تهیه کرم سنبل ختائی: آب مقطر 100 سی‌سی، سنبل ختائی 20 گرم، روغن بادام شیرین 30 گرم، موم سفید خالص 20 گرم، بوراکس یک قاشق چایخوری: روغن بادام شیرین و موم سفید را با حرارت بخار ذوب کرده سنبل ختائی را در آب مقطر مخلوط نموده جوشانده صاف نموده یک قاشق چایخوری بوراکس را به آن اضافه می‌کنیم سپس با حرارت ملایم می‌گذاریم بوراکس حل شود آن گاه محلول را در روغن و موم ذوب شده می‌ریزیم و آهسته هم می‌زنیم تا سفت شو
برگ سنا
خواص دارویی: ملین، مدر بول، تسکین دهنده اضطراب قلبی و تسکین دهنده آسم.
برگ‌ها به صورت پر مانند روی ساقه‌ها قرار گرفته، بیضی شکل و نوک تیز می‌باشند، رنگ و اندازه آنها در گونه‌های مختلف فرق می‌کند مثلاً رنگ کاسیا اکوتیفولیا سبز زیتونی. در صورتی که رنگ انگوستیفولیا مایل به زرد است. بوی آن مشخص و طعم آن ابتدا کمی شیرین و سپس تلخ و زننده می‌گردد.
خواص درمانی فرآورده خیسانده برگ آن را به عنوان یک مسهل سالم مورد استفاده قرار می‌دهند و میوه سنا نیز خاصیت مسهلی داشته ولی اثر آن ملایم تر می‌باشد. 
             آنس&zw

/ 0 نظر / 1275 بازدید