ایرانیان چگونه شیعه شدند؟

۱ـ نخست آنکه «سلمان فارسی» صحابه با وفای پیامبر و اهل بیت، فردی ایرانی و شیعی بود. در یمن نیز ایرانیانی وجود داشتند که متمایل به اهل بیت بودند. یمن توسط حضرت علی (ع) و در زمان حیات رسول اکرم(ص) به اسلام ایمان آورد و اهل یمن از همان زمان با حضرت علی (ع) آشنا شدند؛ در حالی که درآن دوران ساحل خلیج فارس تا یمن تحت نفوذایران بود.
________________________________________
۲ ـ خلیفه دوم تبعیض‏هایی بین عرب و عجم قائل شد که موجب آزردگی خاطر ایرانیان گردید. پس از کشته شدن خلیفه دوم به دست یک ایرانی ،فرزند عمربرای انتقام چند تن از ایرانیان حاضر در مدینه را به قتل رساند اماوقتی حضرت علی(ع) به حکومت رسید اعلام کرد که بین عرب و عجم تفاوتی نیست و عرب هیچ گونه فضلی بر عجم ندارد و این باعث شد تا ایرانیان به حضرت علی(ع) گرایش پیدا کنند.
________________________________________
۳ ـ پس از شهادت امام حسین (ع) ایرانیان متوجه شدند از اسلام دو قرائت وجود دارد: اسلام یزیدی و اسلام حسینی. بنی امیه با آن سابقه ظلم‏ها و اعمال تبعیض‏ها نمی‏توانست در قلوب ایرانیان جایی داشته باشدو بصورت طبیعی ایرانیان به سوی امام حسین(ع) و اهل بیت(ع) گرایش پیدا کردند و بعدها در سقوط بنی امیه بیشترین کمک‏ها را نمودند زیرا بنی عباس با شعار حمایت از آل محمد (ص) قیام کردند.
________________________________________
۴ ـ در طول تاریخ، برخی از شاگردان امام جعفر صادق و سایر ائمه ـ علیهم السلام ـ در ایران حضور یافتند و به طور گسترده مکتب اهل بیترا تبلیغ کرده و ایرانیان را به مذهب آنان دعوت می‏کردند.
________________________________________
۵ ـ حضور امام رضا(ع) در خراسان عامل دیگری است. یکی از دلایلی که «مأمون» می‏خواست امام رضا(ع) را ولیعهد کند، مقابله با عرب‏هاییبود که از برادرش «امین» حمایت می‏کردند. تحلیل وی این بود که با ولایتعهدی امام رضا(ع) هم ایرانیان شیعی را به سوی خود جذب خواهدکرد و هم شیعیان عرب؛ و این باعث تقویت قدرت وی و ضعف برادرش امین،خواهد شد.
________________________________________
۶ ـ بسیاری از امامزادگان از ظلم خلفای ستمگر به ایران آمدند و پراکندگی،آنان در سراسر ایران عامل دیگری در گسترش تشیع در ایران بود. همانطورکه حضور حضرت معصومه (س)در قم، حضرت شاهچراغ (ع) در شیرازو حضرت عیدالعظیم (ع) در ری، از دلایل مهم روی آوری مردم ایران به سمت تشیع است.
________________________________________
۷ ـ در عصر سلاطین شیعه‏ ی آل ‏بویه ، موجبات تبلیغ مکتب اهل بیت(ع) بیش از پیش فراهم شد و کتابهای مهم شیعی مثل تهذیب، استبصار، کافی و من لایحضره الفقیه در این زمان تألیف شد. بزرگانی چون شیخ صدوق ، شیخ مفید، شیخ طوسی، سید مرتضی و برادرش سیدرضی توانستند در این عصر اسلام شیعی را به مردم معرفی نمایند.
________________________________________
۸ ـ در دوره ایلخانان، حضور علامه حلی به مدت ۱۰سال در ایران و آزادی،وی در بیان احکام و مهارت او در فقه و کلام و نیز تلاش‏های خواجه نصیر الدین طوسی عامل دیگری در این زمینه است.
________________________________________
۹ ـ حلقه آخر این جریان تاسیس دولت صفویه و اعلام تشیع به عنوان مذهب رسمی و دعوت از علمای شیعه از سراسر جهان اسلام است.
این همه سبب شد تا بالاخره در عصر صفویه پس از طی ۱۰ قرن، اسلام شیعی در ایران گسترش یابد و به صورت یک مکتب و مذهب فراگیر در این کشور معرفی شود.

/ 0 نظر / 12 بازدید