دهه مبارکه فجر چه شد


۴- حضرت امام پس از بیاناتی کوتاه در فرودگاه ، عازم بهشت زهرا شدند.

۵- امام خمینی در سخنرانی خود در میان انبوه مردم مشتاق در بهشت زهرا گفتند: من به پشتیبانی این ملت دولت تعیین می‌کنم...

۶- در حالی که مراسم ورود امام به طور مستقیم از تلویزیون پخش می‌شد، نظامیان با یورش به سازمان صدا و سیما از ادامه پخش زنده مراسم جلوگیری کردند.

۷- امام خمینی در شب اول اقامت خود در کشور به مدرسه رفاه رفته و طی سخنانی با اعضای کمیته استقبال، بر لزوم حفظ وحدت تأکید نمودند.

۸- در پی درخواست مجدد بختیار (نخست وزیر حکومت پهلوی)برای ملاقات با حضرت امام خمینی، ایشان گفتند: ملاقات با بختیار را فقط در صورت استعفای وی می‌پذیرم.

۹- در این روز آمریکا مقداری از دستگاه‌های الکترونیکی محرمانه خود را از ایران خارج کرد. نیروی هوایی سیستم‌های محرمانه جنگنده‌های اف چهارده را مخفی کرد. گفتنی است که یکی از وظایف ژنرال هایزر در ایران، انجام همین مأموریت بوده است.
 
رویدادهای ۱۳ بهمن ۱۳۵۷
۱- امام خمینی در جمع روحانیون فرمودند: رژیم سلطنتی از اول خلاف عقل بود ... هر ملتی باید خودش سرنوشت خودش را تعیین کند.

۲- رادیو مسکو اعلام کرد: دانشجویان ایرانی مقیم آمریکا علیه مداخله آمریکائی‌ها در امور داخلی ایران در برابر کاخ سفید تظاهرات کردند.
________________________________________
رویدادهای ۱۴ بهمن۱۳۵۷
۱- حضرت امام طی یک مصاحبه مطبوعاتی در مدرسه رفاه اعلام کردند: حکومت موقت تعیین خواهد شد و حکومت موقت، موظف خواهد بود که مقدمات رفراندم را تهیه کند. همچنین قانون اساسی جدید تدوین شده و به آرای عمومی گذاشته می‌شود. ایشان دولت بختیار را غیرقانونی اعلام کردند و گفتند: کاری نکنید که مردم را به جهاد دعوت کنم.

۲- دانشجویان ایرانی خارج از کشور در حمایت از انقلاب اسلامی با حمله به سفارتخانه‌های ایران در آمریکا، لبنان و استرالیا، نسبت به رژیم سلطنتی ایران ابراز انزجار کردند.

۳- چهل تن دیگر از نمایندگان مجلس از مقام خود استعفا دادند.
 

رویدادهای ۱۵ بهمن ۱۳۵۷
۱- امام خمینی در سخنرانی خود جوانان را به ادامه تظاهرات و اعتصابات فرا خواندند.

۲- ژنرال هایزر، فرستاده ویژه آمریکا به ایران، با اتمام مأموریت حساس خود و مذاکرات مکرر با مقامات ایرانی، عازم آمریکا شد. سخنگوی وزرات خارجه آمریکا گفت: هایزر سعی کرد تا نظامیان ایران از بختیار حمایت کنند.

۳- شهید آیت‌ الله سیدمحمدباقر صدر با ارسال نامه‌ای از عراق برای حضرت امام از مبارزات ملت ایران حمایت کرد.

۴- شهردار وقت تهران در حضور حضرت امام استعفا کرد. امام نیز وی را مجددا به عنوان شهردار تهران منصوب کردند.
________________________________________
رویدادهای ۱۶ بهمن ۱۳۵۷
۱- انتخاب بازرگان به عنوان نخست وزیر دولت موقت، رسما اعلام شد. حکم و فرمان نخست وزیری که با اتفاق آرای شورای انقلاب و تصویب امام خمینی صادر شده بود، توسط آقای رفسنجانی در حضور حضرت امام و آقای بازرگان قرائت شد.

۲- رییس سازمان سیا اعتراف کرد که در رابطه با پیش بینی مسائل ایران، این سازمان ناکام بوده است. وی گفت: چیزی که ما پیش بینی نمی‌کردیم، این بود که یک مرد هفتاد و هشت ساله که مدت چهارده سال در تبعید بود، این نیروها را به هم پیوند بزند.

۴- چند وزارتخانه از جمله وزارت آموزش و پرورش، امور اقتصاد و دارائی، بهداری و دادگستری، توسط نیروهای ارتش شاه اشغال شد.

۵- هشت هزار یهودی از ایران به اسرائیل مهاجرت کردند.
________________________________________
رویدادهای ۱۷ بهمن ۱۳۵۷
۱- امام خمینی در سخنان خود گفتند: کار عاقلانه و مفید به حال کشور این است که بختیار و ارتش در مقابل انقلاب اسلامی عکس‌العملی مثبت داشته باشند.

۲- بازرگان موقتا از رهبری نهضت آزادی کناره‌گیری نمود و به مدرسه علوی نقل مکان کرد چرا که در حکم نخست وزیری حضرت امام از وی خواسته شده بود تا بدون وابستگی حزبی و گروهی به پست نخست وزیری اشتغال یابد.

۳- مرحوم حجت‌الاسلام فلسفی پس از هشت سال ممنوعیت از سخنرانی در حضور امام و مردم دیدار کننده از ایشان، سخنرانی کرد.
________________________________________
رویدادهای ۱۸ بهمن ۱۳۵۷
۱- فرماندار نظامی تهران به این دلیل که مردم به مقررات حکومت نظامی اهمیت نمی‌دهند، ساعات منع عبور و مرور را کاهش داد.

۲- مجمع عمومی سازمان ملل متحد از اوضاع ایران اظهار نگرانی کرد.
 

رویدادهای ۱۹ بهمن ۱۳۵۷
۱- جمعی از همافران و پرسنل نیروی هوایی با انجام رژه و خواندن سرود در مقابل حضرت امام ، با حرکت اسلامی مردم ایران و رهبری نهضت اعلام همبستگی کردند.

۲- ستاد ارتش، عکس روزنامه کیهان مبنی بر رژه افسران نیروی هوایی در مقابل حضرت امام را تکذیب کرد.

۳- همچون روزهای گذشته در این روز هم شهر تهران شاهد تظاهرات مردم و فریاد و خشم کلیه اقشار در مقابل رژیم شاه بود. بانک‌ها و دیگر مؤسسات دولتی مورد هجوم مردم قرار گرفته و شعله‌های آتش از همه سو زبانه می‌کشید.
________________________________________
رویدادهای ۲۰ بهمن ۱۳۵۷
۱- با حمله مأموران گارد شاهنشاهی به پادگان نیروی هوایی تهران، جنگ خیابانی آغاز شد. به گفته همافران، وقتی رادیو اعلام کرد فیلم ورود امام خمینی بعد از اخبار تلویزیون نمایش داده خواهد شد، آنها در سالن پادگان اجتماع کردند. با ظاهر شدن تصویر حضرت امام بر صفحه تلویزیون، طنین صلوات سالن را پر کرد و در این هنگام، افراد گارد به سوی آنها تیراندازی کردند و درگیری آغاز شد.

۲- مردم ساکن در اطراف خوابگاه همافران، هنگامی که از حمله نیروی گارد به همافران آگاه شدند، اهالی خیابان‌های اطراف را نیز با خبر کردند و طولی نکشید که جمعیت انبوهی در کنار دیوار خوابگاه گرد آمدند که با فریاد الله‌اکبر از همافران حمایت می‌کردند.

۳- اجتماع مردم در کنار خوابگاه همافران نیروی هوایی که از ساعت ده شب آغاز شده بود همچنان ادامه یافت. ترس مردم این بود که در صورت پراکنده شدن، نیروهای گارد، مجددا به همافران حمله کنند، لذا از دفتر حضرت امام کسب تکلیف کردند و دفتر امام توصیه کردند که پراکنده نشوید.

۴- مردم در کنار خوابگاه نیروی هوایی همچنان شعار می‌دادند و خود را با آتش لاستیک‌های فرسوده گرم می کردند که در ساعت ۵/۳بعد از نیمه شب مأموران حکومت نظامی با خودروهای نظامی و در حالیکه از دور با شلیک رگبار مسلسل‌ها به سمت آسمان در صدد ترساندن مردم بودند، به اجتماع مردم حمله کردند. در این هنگام مردم به کوچه‌های اطراف پناه بردند اما مأمورین توانستند یکصد و پنجاه و دو نفر را دستگیر و به محل استقرار حکومت نظامی در کلانتری تهران منتقل کنند. ظاهرا اولین کلانتری ساقط شده در جریان هجوم مردم همین کلانتری بود.
________________________________________
رویدادهای ۲۱ بهمن ۱۳۵۷
۱- با آغاز درگیری مسلحانه، پرسنل انقلابی نیروی هوایی برای مسلح کردن مردم ، در ازای کارت پایان خدمت سربازی ، یک قبضه سلاح و هفت فشنگ در اختیار آنان قرار می‌دادند.

۲- درساعت ۵/۴ بعدازظهر کلانتری تهران نو ـ پس از پنج ساعت زد و خورد شدید بین مأمورین گارد و مردم ـ سقوط کرد و مردم و گاردی‌ها در این زدو خورد چندین کشته و مجروح داشتند . از این پس، کلانتری‌ها یکی پس از دیگری به دست مردم افتادند.

۳- پس از شدت گرفتن حملات مردم به کلانتری ‌ها و پادگان‌ها، فرماندار نظامی تهران در این روز ساعت منع عبور و مرور را تا ساعت دوازده ظهر افزایش داد. یعنی مردم تنها از ساعت دوازده ظهر تا چهار و نیم بعدازظهر اجازه خروج از منازل خود را دارند.
۴- امام خمینی در رابطه با حکومت نظامی اعلام شده از طرف فرماندار نظامی تهران، آن را ملغی اعلام کرده و گفتند: اعلامیه امروز حکومت نظامی خدعه و خلاف شرع است و مردم به هیچوجه به آن اعتنا نکنند ... اخطار می‌کنم که اگر دست از این برادر کشی بر ندارند و لشگر گارد به محل خودش برنگردد ... تصمیم آخر خود را به امید خدا می‌گیریم.
۵- مینی‌ بوس‌ ها و ماشین‌های وابسته به ستاد کمیته انقلاب با بلندگو لغو اعلامیه فرماندار نظامی را در سطح تهران اعلام کردند. گفتنی است  بنا به گفته‌ رحیمی، یکی از سران ارتش، حکومت نظامی تصمیم داشت که با افزایش ساعات حکومت نظامی، به انجام کودتا و سرکوب مردم و خصوصا ترور و دستگیری رهبران نهضت، بپردازد. این تصمیم حضرت امام، توطئه بزرگی را در آستانه پیروزی نهضت در نطفه خفه کرد.

۶- جنگ خیابانی در تهران اوج بیشتری پیدا کرد و یک هلی‌کوپتر گارد شاهنشاهی در تهران ساقط شد.

۷- ستاد امداد و سازمان ملی پزشکان، تعداد شهدا را تا ساعت یازده امشب، ۱۲۶ شهید ، و مجروین را ۶۳۴ نفر ذکر کرد.
 
رویدادهای ۲۲ بهمن ۱۳۵۷
۱- با تلاش برخی از دوستان بختیار و نزدیکان مهندس بازرگان ، بنا شد جلسه‌ای با حضور بازرگان، بختیار و تیمسار قره‌باغی تشکیل گردد. عباس امیرانتظام درباره این جلسه می‌گوید: قبل از جلسه، بختیار به من تلفن زد و گفت استعفای خود را در جلسه تسلیم خواهد کرد لیکن بختیار در جلسه حاضر نشد و تنها استعفا نامه خود را برای جلسه فرستاد.

۲- واحدهای نظامی ارتش از چند شهر، بمنظور جلوگیری سقوط حکومت پهلوی به سوی تهران روانه شدند. مردم ، جاده تهران ـ کرج را به منظور جلوگیری از ورود لشگر زرهی قزوین ، مسدود کردند.

۳- نبرد شدید مردم با نیروی گارد در خیابان‌های تهران شدت بیشتری پیدا کرد.

۴- در پی درگیری‌های شدید روزهای قبل ، پزشکی قانونی مملو از شهدایی شده بود که در چند روز اخیر کشته و شناسایی نشده‌اند.

۵- تسلیحات ارتش، زندان اوین، ساواک سلطنت آباد، مجلسین سنا و شورا،‌ رادیو و تلویزیون، نخست وزیری، ژاندارمری و شهربانی، به دست مردم تصرف شد.

۶- نصیری رییس ساواک، سالار جاف قاتل مردم کردستان و تیمسار رحیمی، توسط مردم بازداشت شدند. همچنین سپهبد بدره‌ای فرمانده نیروی زمینی، محمد امین و بیگلری، جانشین فرماندهی گارد به هلاکت رسیدند.

۷- فرماندهان نیروهای سه گانه ارتش با حضور در خدمت امام خمینی، استعفای خود را تقدیم کردند.

۸- با مراجعه به منزل حضرت امام، گروه‌های مسلح ، پشتیبانی خود را از انقلاب اعلام کردند.

۹- حضرت امام به دنبال سقوط نهادهای اصلی رژیم و عقب‌نشینی ارتش از مردم خواستند که آرامش و نظم را مجددا برقرار کنند.

۱۰- رییس ستاد کل ارتش از جمله مواردی که موجب شد ارتش اعلام بی‌طرفی کند را برشمرد:
رییس ستاد شهربانی به کلانتری‌ها گفته بود مقاومت نکنند در حالیکه این خلاف دستور بود. اعزام نیروهای زبده کمکی برای افسران محاصره شده در بخش مسلسل‌سازی به جهت تمرد آنها بی‌نتیجه ماند. سربازان به طور دسته جمعی فرار می‌کردند . نیروهای زرهی به علت سد شدن راه آنها توسط مردم و تیر خوردن سرلشکر ریاحی، موفق به انجام کاری نشدند. نیروی هوایی به علت پیوستن افسران و همافران به مردم، قدرت انجام پرواز نداشت. بی‌نظمی عمومی، نافرمانی و اعلام همبستگی افسران عالی رتبه با کمیته امام خمینی همه گیر شده بود.

۱۱- انقلاب اسلامی مردم ایران به رهبری امام خمینی، نظام دو هزار و پانصد ساله شاهنشاهی را سرنگون کرد.

۱۲- امام خمینی طی پیام دیگری خطاب به مردم گفتند: توجه داشته باشید که انقلاب ما از نظر پیروزی بر دشمن هنوز به پایان نرسیده است. دشمن از انواع وسایل و دسایس بهره‌مند است و توطئه‌ها در کمین است. تنها هوشیاری و انضباط انقلابی و اطاعت از فرمان‌های رهبری و دولت موقت اسلامی است که توطئه‌ها را نقش بر آب می‌سازد ... با دولت موقت اسلامی همکاری نمایید تا با حول و قوه الهی هر چه زودتر با همکاری یکدیگر ایران اسلامی آباد و آزاد را مورد غبطه جهانیان بسازیم.

۱۳- مهندس بازرگان طی یک نطق تلویزیونی ضمن تشکر از آحاد مختلف مردم و خصوصا از اعلام بیطرفی ارتش در مسائل سیاسی گفت: تیمسار قره‌باغی در ملاقات حضوری، همکاری خود را با دولت موقت اینجانب اظهار نموده است.

۱۴- از سوی حضرات آیات مرعشی نجفی و شیرازی، اعلامیه‌های جداگانه‌ای خطاب به ملت ایران منتشر گردید و پیروزی انقلاب اسلامی تبریک گفته شد.

۱۵- به مناسبت سقوط رژیم شاه، از سوی یاسر عرفات پیام تبریکی خطاب به حضرت امام فرستاده شد.

۱۶- مرحوم آیت‌الله خویی با ارسال تلگرافی برای حضرت به ایشان تبریک گفت.
________________________________________

وقایع انقلاب اسلامی آن قدر سریع بود که حتی مقامات آمریکایی در آخرین روزها نمی‌دانستند انقلاب پیروز شده است بطوریکه اتاق عملیات کاخ سفید از طرف برژینسکی، تلفنی از سالیوان می‌پرسید: آیا هنوز امکان کودتا وجود دارد؟
 

/ 0 نظر / 12 بازدید